Licensed to Metropolitan Swimming - For Office Use Only License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 7.0 7/22/2019 12:48 PM
     2019 MR NYSA Short and Sweet Yards Qualifier - 7/20/2019 to 7/21/2019     
                              Sanction #: 190706                               
                                    Results                                    
 
Girls 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      27.80      27.36 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                33.11      32.51 SILV   
  3 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      32.98      33.08 SILV   
  4 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      37.07      34.22 SILV   
  5 Boubert, Jordyn           10 Hes-Mr-MR              35.70      35.20        
  6 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                37.14      36.79        
  7 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR        43.21      37.98        
  8 Grob, Riley C              9 NYSA-MR                39.67      38.34        
  9 Price, Madeleine R        10 COND-MR                42.47      38.77        
 10 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                41.25      39.04        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR                40.25      39.50        
 12 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                40.67      40.94        
 13 Fishman, JJ J              7 COND-MR                48.43      46.51        
 14 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR                49.70      49.80        
 15 Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                53.70      51.04        
 16 Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                48.84      51.15        
 17 Henry, Molly R             9 COND-MR              1:10.81    1:00.47        
 
Girls 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    1:01.47    1:00.63 SILV   
                  28.99     1:00.63 (31.64)                                        
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    1:12.35    1:12.48 SILV   
                  34.06     1:12.48 (38.42)                                        
  3 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR    1:23.15    1:17.77 SILV   
                  36.96     1:17.77 (40.81)                                        
  4 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:20.85    1:19.72        
                  37.94     1:19.72 (41.78)                                        
  5 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR               1:25.57    1:20.14        
                  37.22     1:20.14 (42.92)                                        
  6 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              1:30.05    1:23.84        
                  41.02     1:23.84 (42.82)                                        
  7 Grob, Riley C              9 NYSA-MR              1:34.53    1:26.90        
                  40.25     1:26.90 (46.65)                                        
  8 Price, Madeleine R        10 COND-MR              1:36.82    1:28.03        
                  41.77     1:28.03 (46.26)                                        
  9 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:34.98    1:31.24        
                  43.09     1:31.24 (48.15)                                        
 10 Murray, Morgan N           7 COND-MR              1:34.93    1:31.29        
                  41.96     1:31.29 (49.33)                                        
 11 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR              1:27.70    1:31.96        
                  42.30     1:31.96 (49.66)                                        
 12 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR                   NT    1:43.71        
                  48.52     1:43.71 (55.19)                                        
 13 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:53.12    1:45.01        
                  46.72     1:45.01 (58.29)                                        
 14 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              2:02.92    1:51.71        
                  50.91   1:51.71 (1:00.80)                                        
 15 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR              1:58.66    1:53.44        
                  53.54     1:53.44 (59.90)                                        
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR              1:52.51         DQ        
      No touch on turn
 
Girls 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.50  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    2:18.25    2:17.76 SILV   
                  31.45     1:06.58 (35.13)     1:42.67 (36.09)     2:17.76 (35.09)
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    2:38.48    2:41.21 SILV   
                  35.40     1:16.59 (41.19)     1:59.22 (42.63)     2:41.21 (41.99)
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               2:49.57    2:52.65        
                  36.99     1:22.49 (45.50)     2:09.79 (47.30)     2:52.65 (42.86)
  4 Li, Summer A              10 APEX-MR              2:58.38    3:01.69        
                  41.94     1:28.46 (46.52)     2:16.59 (48.13)     3:01.69 (45.10)
  5 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR              2:52.50    3:05.63        
                                1:27.98 ( )     2:17.28 (49.30)     3:05.63 (48.35)
  6 Murray, Morgan N           7 COND-MR              3:26.92    3:20.86        
                  44.06     1:35.61 (51.55)     2:29.32 (53.71)     3:20.86 (51.54)
  7 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              3:39.59    3:21.65        
                  45.22     1:38.18 (52.96)     2:31.91 (53.73)     3:21.65 (49.74)
 
Girls 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                41.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 41.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      39.10      39.03 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                42.00      39.19 SILV   
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR                 41.99      40.25 SILV   
  4 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                46.50      41.19 SILV   
  5 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      42.17      42.06        
  6 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                44.31      43.77        
  7 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR        48.35      44.65        
  8 Price, Madeleine R        10 COND-MR                47.02      46.67        
  9 Gottlieb, Tia A           10 NYSA-MR                53.93      47.47        
 10 Grob, Riley C              9 NYSA-MR                49.84      47.51        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR                50.27      49.06        
 12 Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT      51.12        
 13 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR                47.60      52.71        
 14 Fishman, JJ J              7 COND-MR                53.46      53.68        
 15 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR                55.19      56.40        
 16 Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                53.97      56.52        
 17 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR                58.38      57.06        
 18 Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                   NT    1:04.39        
 19 Henry, Molly R             9 COND-MR              1:13.76    1:06.26        
 -- Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                54.27         DQ        
      Delay initiating turn
 
Girls 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:33.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:33.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briceno, Bella             9 NYSA-MR              1:34.00    1:21.57 SILV   
                  39.84     1:21.57 (41.73)                                        
  2 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR    1:36.81    1:26.61 SILV   
                  42.47     1:26.61 (44.14)                                        
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:35.57    1:27.95 SILV   
                  43.36     1:27.95 (44.59)                                        
  4 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR           NT    1:33.27        
                  43.70     1:33.27 (49.57)                                        
  5 Li, Summer A              10 APEX-MR              1:34.60    1:34.51        
                  45.31     1:34.51 (49.20)                                        
  6 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR              1:40.01    1:38.83        
                  47.64     1:38.83 (51.19)                                        
  7 Price, Madeleine R        10 COND-MR              1:51.36    1:41.22        
                  50.78     1:41.22 (50.44)                                        
  8 Grob, Riley C              9 NYSA-MR              1:48.94    1:45.26        
                  49.13     1:45.26 (56.13)                                        
  9 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:56.64    1:57.24        
                  58.10     1:57.24 (59.14)                                        
 10 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              2:00.10    2:07.42        
                  58.08   2:07.42 (1:09.34)                                        
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR              2:01.02         DQ        
      Other
                1:03.56        DQ (1:12.71)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                47.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 47.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      36.99      35.21 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                48.00      40.32 SILV   
  3 Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      53.98      45.08 SILV   
  4 Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                50.50      48.80        
  5 Gottlieb, Tia A           10 NYSA-MR              1:11.17      49.54        
  6 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR                 53.34      50.93        
  7 Price, Madeleine R        10 COND-MR                55.52      51.66        
  8 Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT      51.72        
  9 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                56.11      52.70        
 10 Shepherd, Lohgan K         9 NYSA-MR              1:03.89      58.60        
 11 Murray, Morgan N           7 COND-MR              1:01.48      58.77        
 12 Terri, Sheena C            8 Middies Wave-MR      1:11.68      59.47        
 13 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              1:07.92    1:00.90        
 14 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:03.00    1:02.46        
 15 Londono Arias, Isabel     10 COND-MR              1:07.98    1:03.75        
 -- Henry, Molly R             9 COND-MR              1:28.41         DQ        
      One hand touch
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                   NT         DQ        
      Two strokes under water
 -- Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              1:01.15         DQ        
      Other
 
Girls 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:46.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:46.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               1:49.57    1:46.87        
                  50.78     1:46.87 (56.09)                                        
  2 Price, Madeleine R        10 COND-MR              2:03.66    1:50.10        
                  52.09     1:50.10 (58.01)                                        
  3 Murray, Morgan N           7 COND-MR              2:07.80    2:08.65        
                1:03.27   2:08.65 (1:05.38)                                        
 
Girls 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.39  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR      31.59      30.66 SILV   
  2 Briceno, Bella             9 NYSA-MR                43.00      36.20 SILV   
  3 Boubert, Jordyn           10 Hes-Mr-MR              43.03      37.40 SILV   
  4 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR      40.62      38.50 SILV   
  5 Huang, Eleanor Z           9 RFAC-MR                45.55      45.73        
  6 Price, Madeleine R        10 COND-MR                55.57      53.40        
  7 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR                50.43      53.54        
  8 Ruffy, Rhyanne X           8 NYSA-MR              1:22.89      59.20        
  9 Murray, Morgan N           7 COND-MR                56.82    1:00.58        
 10 Fishman, JJ J              7 COND-MR              1:03.89    1:06.75        
 -- Vargas, Vicky N            9 NYSA-MR                58.78         DQ        
      Scissors kick
 -- Galang, Anniston C         9 Parks Sailfish-MR      45.16         DQ        
      One hand touch
 -- Beasley, Kaiya Z          10 COND-MR                59.95         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Nation, Caitlin B         10 APEX-MR                53.65         DQ        
      Non-simultaneous arms
 -- Henry, Molly R             9 COND-MR                   NT         DQ        
      Arms underwater recovery
 
Girls 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Briceno, Bella             9 NYSA-MR              1:38.00    1:21.44 SILV   
                  37.68     1:21.44 (43.76)                                        
  2 Pomeroy, Catherine E      10 COND-MR              2:18.53    2:09.36        
                  58.60   2:09.36 (1:10.76)                                        
 
Girls 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crisostomo, Samantha      10 Parks Sailfish-MR    2:32.33    2:32.36 SILV   
                  32.26     1:13.06 (40.80)     1:58.20 (45.14)     2:32.36 (34.16)
  2 Galang, Kameron R         10 Parks Sailfish-MR    3:02.65    2:55.55 SILV   
                  39.49     1:23.86 (44.37)     2:14.69 (50.83)     2:55.55 (40.86)
  3 Jorsling, Jules A          8 BAD-MR               3:26.57    3:15.02        
                  44.95     1:35.45 (50.50)     2:34.48 (59.03)     3:15.02 (40.54)
  4 Dougherty, Emily W         9 BAD-MR               3:14.57    3:16.45        
                  44.88     1:33.63 (48.75)   2:35.18 (1:01.55)     3:16.45 (41.27)
 -- Sirkowa, Adelina C         9 NYSA-MR                   NT         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  48.31     1:45.57 (57.26)   2:52.10 (1:06.53)          DQ (50.40)
 
Girls 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 30.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR        31.62      28.61 SILV   
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR                35.00      29.01 SILV   
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR                31.27      29.64 SILV   
  4 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR              28.01      29.86 SILV   
  5 Wu, Serena Y              12 Middies Wave-MR        31.23      29.88 SILV   
  6 Grant, Morgan E           12 COND-MR                31.42      31.18        
  7 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                32.29      31.99        
  8 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR                31.25      32.17        
  9 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR                32.37      32.41        
 10 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                32.50      32.76        
 11 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR                33.12      32.78        
 12 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                31.59      32.93        
 13 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 35.97      33.82        
 14 Qureshi, Alina            12 COND-MR                36.19      34.70        
 15 George, Monica E          11 COND-MR                35.22      36.09        
 
Girls 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:08.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              1:13.29    1:03.49 SILV   
                  30.14     1:03.49 (33.35)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:08.50    1:03.60 SILV   
                  30.54     1:03.60 (33.06)                                        
  3 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:09.03    1:06.60 SILV   
                  32.27     1:06.60 (34.33)                                        
  4 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              1:08.67    1:09.51        
                  33.91     1:09.51 (35.60)                                        
  5 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:10.41    1:10.56        
                  34.66     1:10.56 (35.90)                                        
  6 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR    1:07.29    1:10.62        
                  33.39     1:10.62 (37.23)                                        
  7 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR              1:19.06    1:11.45        
                  33.57     1:11.45 (37.88)                                        
  8 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR              1:10.27    1:11.46        
                  33.93     1:11.46 (37.53)                                        
  9 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:10.15    1:11.60        
                  35.00     1:11.60 (36.60)                                        
 10 Vidals, Giselle           11 APEX-MR              1:12.24    1:13.51        
                  35.14     1:13.51 (38.37)                                        
 11 Martin, Mio S             11 BAD-MR               1:18.37    1:15.00        
                  36.47     1:15.00 (38.53)                                        
 12 Avdic, Azalea             11 APEX-MR              1:16.32    1:15.02        
                  35.20     1:15.02 (39.82)                                        
 13 Qureshi, Alina            12 COND-MR              1:18.09    1:15.64        
                  36.12     1:15.64 (39.52)                                        
 14 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:14.39    1:16.41        
                  35.65     1:16.41 (40.76)                                        
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:19.24    1:20.04        
                  36.92     1:20.04 (43.12)                                        
 16 Safran, Elisa J           11 COND-MR              1:30.05    1:28.62        
                  41.42     1:28.62 (47.20)                                        
 17 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR               1:50.75    1:33.48        
                  42.80     1:33.48 (50.68)                                        
 18 Burgess, Delilah N        11 APEX-MR                   NT    1:35.91        
                  44.05     1:35.91 (51.86)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:25.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      2:26.02    2:16.33 SILV   
                  31.39     1:06.85 (35.46)     1:43.44 (36.59)     2:16.33 (32.89)
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              2:30.14    2:18.23 SILV   
                  30.99     1:05.81 (34.82)     1:42.32 (36.51)     2:18.23 (35.91)
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR              2:27.61    2:23.29 SILV   
                  32.76     1:08.96 (36.20)     1:46.44 (37.48)     2:23.29 (36.85)
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              2:28.12    2:25.26 SILV   
                  33.80     1:10.78 (36.98)     1:49.00 (38.22)     2:25.26 (36.26)
  5 Gonzalez, Emilianna       11 APEX-MR              2:27.91    2:28.32        
                  32.30     1:09.09 (36.79)     1:48.34 (39.25)     2:28.32 (39.98)
  6 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:26.77    2:29.26        
                  32.97     1:10.60 (37.63)     1:50.71 (40.11)     2:29.26 (38.55)
  7 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              2:28.19    2:29.33        
                  33.38     1:11.63 (38.25)     1:50.67 (39.04)     2:29.33 (38.66)
  8 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              2:32.30    2:30.73        
                  35.80     1:14.21 (38.41)     1:53.17 (38.96)     2:30.73 (37.56)
  9 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              2:33.10    2:30.99        
                  36.15     1:14.77 (38.62)     1:54.30 (39.53)     2:30.99 (36.69)
 10 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              2:29.50    2:32.22        
                  35.51     1:13.45 (37.94)     1:53.27 (39.82)     2:32.22 (38.95)
 11 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               2:44.60    2:35.24        
                  34.94     1:14.65 (39.71)     1:56.17 (41.52)     2:35.24 (39.07)
 12 Vidals, Giselle           11 APEX-MR              2:41.31    2:39.59        
                  36.32     1:16.62 (40.30)     1:58.15 (41.53)     2:39.59 (41.44)
 13 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              2:44.56    2:43.17        
                  37.10     1:18.81 (41.71)     2:02.93 (44.12)     2:43.17 (40.24)
 14 Qureshi, Alina            12 COND-MR              2:55.56    2:48.82        
                  36.40     1:19.94 (43.54)     2:05.09 (45.15)     2:48.82 (43.73)
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR               3:09.70    2:48.96        
                  35.27     1:16.30 (41.03)     2:03.24 (46.94)     2:48.96 (45.72)
 
Girls 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 36.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR      35.05      36.47        
  2 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR                36.39      36.65        
  3 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR                38.23      37.91        
  4 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR                38.54      38.04        
  5 Lee, Olivia               11 COND-MR                37.30      38.19        
  6 Avdic, Azalea             11 APEX-MR                38.62      38.32        
  7 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR                38.05      38.49        
  8 Martin, Mio S             11 BAD-MR                 39.52      38.74        
  9 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                36.96      38.94        
 10 Grant, Morgan E           12 COND-MR                41.17      39.40        
 11 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR                42.54      39.65        
 12 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                39.26      39.93        
 13 Qureshi, Alina            12 COND-MR                42.58      41.17        
 14 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                40.56      41.61        
 15 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 41.24      41.70        
 16 Safran, Elisa J           11 COND-MR                44.78      43.95        
 17 Burgess, Delilah N        11 APEX-MR                45.90      46.10        
 18 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR                 52.66      51.51        
 
Girls 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:19.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR            1:25.00    1:14.84 SILV   
                1:14.80      1:14.84 (0.04)                                        
  2 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:21.60    1:19.44 SILV   
                  39.42     1:19.44 (40.02)                                        
  3 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              1:14.17    1:20.23        
                  39.12     1:20.23 (41.11)                                        
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:20.58    1:20.65        
                  40.88     1:20.65 (39.77)                                        
  5 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:20.44    1:20.90        
                  41.28     1:20.90 (39.62)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:22.28    1:21.74        
                  40.74     1:21.74 (41.00)                                        
  7 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              1:20.36    1:23.08        
                  40.47     1:23.08 (42.61)                                        
  8 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              1:23.17    1:24.76        
                  41.78     1:24.76 (42.98)                                        
  9 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               1:24.15    1:26.15        
                  41.49     1:26.15 (44.66)                                        
 10 Qureshi, Alina            12 COND-MR              1:31.14    1:27.73        
                  43.11     1:27.73 (44.62)                                        
 11 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:29.89    1:33.08        
                  44.12     1:33.08 (48.96)                                        
 -- George, Monica E          11 COND-MR              1:37.19         DQ        
                  46.60                                                            
 
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                40.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 40.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Alexondria N       12 NYSA-MR                40.66      39.44 SILV   
  2 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR                43.72      39.80 SILV   
  3 Lee, Olivia               11 COND-MR                41.14      39.81 SILV   
  4 Estipular, Sharmaine J    12 Parks Sailfish-MR      42.75      41.82        
  5 Wang, Melissa             11 BAD-MR                 43.66      43.27        
  6 Martin, Mio S             11 BAD-MR                 47.74      43.74        
  7 Grant, Morgan E           12 COND-MR                44.46      43.78        
  8 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                44.38      45.39        
  9 Safran, Elisa J           11 COND-MR                45.87      45.71        
 10 Qureshi, Alina            12 COND-MR                49.09      45.95        
 11 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                47.38      50.35        
 12 Lunenfeld, Erika F        11 BAD-MR                 55.62      55.91        
 -- Avdic, Azalea             11 APEX-MR                46.77         DQ        
      One hand touch
 
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:28.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:28.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Neill, Jade R           12 COND-MR                   NT    1:19.02 SILV   
                  37.19     1:19.02 (41.83)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:30.02    1:20.13 SILV   
                  38.36     1:20.13 (41.77)                                        
  3 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR               1:33.00    1:32.37        
                  43.12     1:32.37 (49.25)                                        
  4 Wang, Melissa             11 BAD-MR               1:34.98    1:36.25        
                  45.80     1:36.25 (50.45)                                        
  5 Grant, Morgan E           12 COND-MR              1:36.99    1:36.56        
                  46.20     1:36.56 (50.36)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:38.51    1:37.47        
                  46.84     1:37.47 (50.63)                                        
 
Girls 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 34.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wu, Serena Y              12 Middies Wave-MR        35.12      30.03 SILV   
  2 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR                37.77      31.55 SILV   
  3 Juste, Camryn             11 Hes-Mr-MR              30.97      32.43 SILV   
  4 Grant, Morgan E           12 COND-MR                37.50      36.32        
  5 Tavitian, Charlize S      11 BAD-MR                 37.08      36.72        
  6 Lee, Olivia               11 COND-MR                37.90      37.51        
  7 Johnson, Cayla A          12 APEX-MR                38.37      37.67        
  8 Qureshi, Alina            12 COND-MR                46.27      38.30        
  9 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR                39.92      39.00        
 10 Brun, Sienna R            11 APEX-MR                34.86      40.56        
 11 Vidals, Giselle           11 APEX-MR                40.50      41.12        
 12 George, Monica E          11 COND-MR                46.44      41.74        
 
Girls 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:19.39  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:19.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              1:19.48    1:09.99 SILV   
                  32.18     1:09.99 (37.81)                                        
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      1:20.66    1:11.81 SILV   
                  33.49     1:11.81 (38.32)                                        
  3 O'Neill, Jade R           12 COND-MR              1:19.98    1:11.93 SILV   
                  32.97     1:11.93 (38.96)                                        
  4 Lee, Olivia               11 COND-MR              1:32.77    1:20.63        
                  37.86     1:20.63 (42.77)                                        
  5 Reyes Aguirre, Juana      12 APEX-MR              1:22.80    1:21.92        
                  35.54     1:21.92 (46.38)                                        
  6 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              1:25.46    1:28.13        
                  41.34     1:28.13 (46.79)                                        
  7 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              1:35.99    1:39.37        
                  44.39     1:39.37 (54.98)                                        
 
Girls 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:48.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:48.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whang, Samantha E         12 NYSA-MR              3:05.77    2:35.54 SILV   
                  32.83     1:13.35 (40.52)     1:59.77 (46.42)     2:35.54 (35.77)
  2 Richardson, Davia K       11 Middies Wave-MR      2:49.12    2:35.71 SILV   
                  33.61     1:14.56 (40.95)     2:01.95 (47.39)     2:35.71 (33.76)
  3 Gazzara, Kristen E        11 COND-MR              2:55.18    2:49.67        
                  41.42     1:26.14 (44.72)     2:12.51 (46.37)     2:49.67 (37.16)
  4 Shatoff, Karlie B         12 COND-MR              2:53.80    2:51.66        
                  39.59     1:21.60 (42.01)     2:14.68 (53.08)     2:51.66 (36.98)
  5 Moon, Isabella S          11 NYSA-MR              3:09.68    2:55.97        
                  40.01     1:24.61 (44.60)     2:16.27 (51.66)     2:55.97 (39.70)
  6 Diaz, Ilana M             12 NYSA-MR              2:52.84    2:57.06        
                  39.47     1:21.12 (41.65)     2:18.39 (57.27)     2:57.06 (38.67)
  7 Brun, Sienna R            11 APEX-MR              2:52.11    2:57.13        
                  38.65     1:23.39 (44.74)     2:17.41 (54.02)     2:57.13 (39.72)
  8 Qureshi, Alina            12 COND-MR              3:16.94    2:59.40        
                  40.34     1:25.63 (45.29)     2:18.24 (52.61)     2:59.40 (41.16)
  9 Grant, Morgan E           12 COND-MR              2:58.69    3:02.77        
                  41.07     1:25.89 (44.82)     2:21.56 (55.67)     3:02.77 (41.21)
 10 Martin, Mio S             11 BAD-MR               3:02.57    3:08.18        
                  38.94     1:29.30 (50.36)     2:25.44 (56.14)     3:08.18 (42.74)
 11 Wang, Melissa             11 BAD-MR               2:54.57    3:13.69        
                  43.80     1:32.09 (48.29)     2:28.88 (56.79)     3:13.69 (44.81)
 12 Safran, Elisa J           11 COND-MR              3:34.94    3:18.14        
                  44.85     1:36.48 (51.63)     2:31.02 (54.54)     3:18.14 (47.12)
 -- Johnson, Cayla A          12 APEX-MR              3:02.50         DQ        
      Other - breast
                  38.07     1:18.89 (40.82)     2:13.26 (54.37)          DQ (38.28)
 
Girls 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                28.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 28.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR                28.80      25.35 SILV   
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR                29.00      27.38 SILV   
  3 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR                29.00      27.53 SILV   
  4 Hayes, Alana S            16 NYSA-MR                28.80      27.92 SILV   
  5 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR                29.00      27.97 SILV   
  6 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR      28.66      28.06 SILV   
  7 Hayes, Brenna A           17 NYSA-MR                28.88      28.09 SILV   
  8 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR                29.00      28.11 SILV   
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR                29.00      28.25 SILV   
 10 Sabella, Sofia A          18 NYSA-MR                27.60      28.74 SILV   
 11 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR                29.00      29.24        
 12 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR                29.37      29.39        
 13 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR                29.42      29.56        
 14 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR                29.99      29.65        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                29.56      29.81        
 16 Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR        29.68      30.11        
 17 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR                28.80      30.21        
 18 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR                33.12      30.22        
 19 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR                29.00      30.37        
 20 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR                30.10      30.42        
 21 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR        30.17      30.72        
 22 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR                30.09      31.01        
 23 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                  31.43      31.45        
 24 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR      29.63      31.60        
 25 Sama, Nora G              15 COND-MR                35.21      32.00        
 26 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR                30.35      32.01        
 27 Londono Arias, Laura      13 COND-MR                31.92      32.05        
 28 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR      29.36      32.20        
 29 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR                31.76      32.50        
 30 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR      32.16      33.56        
 31 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR      33.90      34.20        
 32 Chabert, Kianna A         15 APEX-MR                35.00      34.28        
 33 Chavez, Gabrielle M       16 APEX-MR                33.92      34.71        
 34 Avdic, Zana               13 APEX-MR                32.72      34.86        
 35 Hernandez, Joanna         14 APEX-MR                45.50      43.01        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:03.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:03.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebrahimpour, Beth N       13 COND-MR                57.21      55.99 SILV   
                  27.41       55.99 (28.58)                                        
  2 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR              1:03.66      56.25 SILV   
                  26.73       56.25 (29.52)                                        
  3 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:04.00      56.88 SILV   
                  27.17       56.88 (29.71)                                        
  4 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR      58.35      59.58 SILV   
                  28.67       59.58 (30.91)                                        
  5 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:02.00    1:00.16 SILV   
                  28.89     1:00.16 (31.27)                                        
  6 Shih, Annie               16 NYSA-MR              1:01.72    1:00.32 SILV   
                  29.04     1:00.32 (31.28)                                        
  7 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              1:02.00    1:00.36 SILV   
                  28.78     1:00.36 (31.58)                                        
  8 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              1:00.66    1:01.33 SILV   
                  29.07     1:01.33 (32.26)                                        
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:04.00    1:01.54 SILV   
                  29.14     1:01.54 (32.40)                                        
 10 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:00.43    1:02.34 SILV   
                  29.78     1:02.34 (32.56)                                        
 11 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:04.00    1:02.54 SILV   
                  29.62     1:02.54 (32.92)                                        
 12 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              1:01.77    1:03.20        
                  29.64     1:03.20 (33.56)                                        
 13 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              1:04.22    1:04.66        
                  31.59     1:04.66 (33.07)                                        
 14 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:06.01    1:04.88        
                  31.05     1:04.88 (33.83)                                        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                   NT    1:05.46        
                  30.97     1:05.46 (34.49)                                        
 16 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              1:09.01    1:05.88        
                  31.80     1:05.88 (34.08)                                        
 17 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:06.78    1:06.33        
                  31.25     1:06.33 (35.08)                                        
 18 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:10.01    1:07.25        
                  32.84     1:07.25 (34.41)                                        
 19 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:05.20    1:07.96        
                  32.13     1:07.96 (35.83)                                        
 20 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:07.70    1:08.30        
                  33.21     1:08.30 (35.09)                                        
 21 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                1:09.34    1:08.43        
                  32.35     1:08.43 (36.08)                                        
 22 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:04.39    1:09.29        
                  33.59     1:09.29 (35.70)                                        
 23 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      1:09.76    1:09.34        
                  32.47     1:09.34 (36.87)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:16.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:16.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabella, Sofia A          18 NYSA-MR              2:05.47    2:08.80 SILV   
                  29.08     1:00.81 (31.73)     1:34.43 (33.62)     2:08.80 (34.37)
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              2:07.79    2:10.59 SILV   
                  29.42     1:02.51 (33.09)     1:37.00 (34.49)     2:10.59 (33.59)
  3 Hayes, Alana S            16 NYSA-MR              2:17.66    2:15.62 SILV   
                  30.20     1:04.11 (33.91)     1:39.73 (35.62)     2:15.62 (35.89)
  4 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              2:35.89    2:17.73        
                  32.28     1:07.09 (34.81)     1:43.12 (36.03)     2:17.73 (34.61)
  5 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR    2:25.43    2:18.06        
                  31.21     1:06.08 (34.87)     1:42.86 (36.78)     2:18.06 (35.20)
  6 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR              2:17.66    2:23.15        
  7 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR              2:22.99    2:25.45        
                  32.76     1:09.04 (36.28)     1:47.61 (38.57)     2:25.45 (37.84)
  8 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              2:15.69    2:26.15        
                  32.66     1:09.64 (36.98)     1:48.54 (38.90)     2:26.15 (37.61)
  9 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    2:25.26    2:26.47        
                  33.04     1:10.21 (37.17)     1:48.86 (38.65)     2:26.47 (37.61)
 10 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:31.11    2:27.49        
                  33.47     1:10.46 (36.99)     1:49.51 (39.05)     2:27.49 (37.98)
 11 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      2:29.41    2:27.53        
                  32.21     1:08.63 (36.42)     1:48.70 (40.07)     2:27.53 (38.83)
 12 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR              2:17.47    2:28.73        
                  33.77     1:10.86 (37.09)     1:50.24 (39.38)     2:28.73 (38.49)
 13 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              2:32.07    2:34.07        
                  34.91     1:13.50 (38.59)     1:54.61 (41.11)     2:34.07 (39.46)
 14 Sama, Nora G              15 COND-MR              2:33.49    2:43.93        
 15 Avdic, Zana               13 APEX-MR              2:28.55    2:57.51        
                  39.11     1:23.30 (44.19)   2:57.51 (1:34.21)                    
 16 Chavez, Gabrielle M       16 APEX-MR              2:54.26    3:04.03        
                  41.38     1:27.94 (46.56)     2:17.00 (49.06)     3:04.03 (47.03)
 
Girls 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:50.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              5:51.00    5:33.18 SILV   
                  30.06     1:03.40 (33.34)     1:37.82 (34.42)     2:11.94 (34.12)
        2:45.58 (33.64)     3:19.53 (33.95)     3:53.42 (33.89)     4:27.49 (34.07)
        5:01.95 (34.46)     5:33.18 (31.23)                                        
  2 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              5:40.50    5:43.46 SILV   
                  30.36     1:04.29 (33.93)     1:39.00 (34.71)     2:13.63 (34.63)
        2:48.47 (34.84)     3:23.48 (35.01)     3:58.79 (35.31)     4:34.35 (35.56)
        5:09.90 (35.55)     5:43.46 (33.56)                                        
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               5:59.57    5:46.84 SILV   
                  30.47     1:04.25 (33.78)     1:38.97 (34.72)     2:14.67 (35.70)
        2:49.89 (35.22)     3:25.66 (35.77)     4:00.92 (35.26)     4:37.12 (36.20)
        5:12.36 (35.24)     5:46.84 (34.48)                                        
  4 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              6:04.25    5:49.11 SILV   
                  31.65     1:06.40 (34.75)     1:42.38 (35.98)     2:17.96 (35.58)
        2:52.61 (34.65)     3:28.35 (35.74)     4:04.10 (35.75)     4:39.70 (35.60)
        5:15.07 (35.37)     5:49.11 (34.04)                                        
  5 Chin, Grace E             13 NYSA-MR              5:50.79    5:54.13        
                  30.43     1:04.58 (34.15)     1:39.61 (35.03)     2:15.59 (35.98)
        2:51.80 (36.21)     3:28.21 (36.41)     4:05.21 (37.00)     4:42.14 (36.93)
        5:18.56 (36.42)     5:54.13 (35.57)                                        
  6 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              5:54.02    6:02.03        
                  30.72     1:05.06 (34.34)     1:41.18 (36.12)     2:17.87 (36.69)
        2:54.92 (37.05)     3:31.54 (36.62)     4:09.55 (38.01)     4:47.98 (38.43)
        5:25.65 (37.67)     6:02.03 (36.38)                                        
  7 Tula, Kelly A             13 COND-MR              5:51.63    6:05.87        
                  32.29     1:07.88 (35.59)     1:44.65 (36.77)     2:21.93 (37.28)
        2:58.55 (36.62)     3:34.18 (35.63)     4:11.79 (37.61)     4:50.22 (38.43)
        5:27.91 (37.69)     6:05.87 (37.96)                                        
  8 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR    5:54.70    6:08.25        
                  31.79     1:08.35 (36.56)     1:46.56 (38.21)     2:26.23 (39.67)
        3:03.75 (37.52)     3:40.47 (36.72)     4:18.69 (38.22)     4:56.40 (37.71)
        5:32.98 (36.58)     6:08.25 (35.27)                                        
  9 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              6:39.91    6:22.35        
                  33.80     1:12.22 (38.42)     1:51.11 (38.89)     2:31.16 (40.05)
        3:10.28 (39.12)     3:49.52 (39.24)     4:29.88 (40.36)     5:08.85 (38.97)
        5:47.25 (38.40)     6:22.35 (35.10)                                        
 10 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              6:33.86    6:24.21        
                  34.87     1:13.27 (38.40)     1:52.89 (39.62)     2:32.33 (39.44)
        3:10.92 (38.59)     3:50.16 (39.24)     4:29.67 (39.51)     5:08.73 (39.06)
        5:47.13 (38.40)     6:24.21 (37.08)                                        
 
Girls 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:12.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:12.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:11.00    1:06.36 SILV   
                  31.92     1:06.36 (34.44)                                        
  2 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:13.00    1:06.71 SILV   
                  32.80     1:06.71 (33.91)                                        
  3 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:13.00    1:09.12 SILV   
                  33.21     1:09.12 (35.91)                                        
  4 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:13.00    1:09.27 SILV   
                  33.47     1:09.27 (35.80)                                        
  5 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:14.00    1:09.88 SILV   
                  34.24     1:09.88 (35.64)                                        
  6 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              1:11.00    1:10.81 SILV   
                  34.14     1:10.81 (36.67)                                        
  7 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR              1:13.00    1:11.67 SILV   
                  34.02     1:11.67 (37.65)                                        
  8 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              1:15.15    1:13.33        
                  35.20     1:13.33 (38.13)                                        
  9 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR              1:19.53    1:13.82        
                  36.62     1:13.82 (37.20)                                        
 10 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR              1:24.42    1:14.73        
                  36.03     1:14.73 (38.70)                                        
 11 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:15.85    1:15.13        
                  37.07     1:15.13 (38.06)                                        
 12 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:20.40    1:17.31        
                  37.24     1:17.31 (40.07)                                        
 13 Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR      1:17.20    1:17.67        
                  38.22     1:17.67 (39.45)                                        
 14 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:17.11    1:19.73        
                  38.63     1:19.73 (41.10)                                        
 15 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:18.45    1:20.20        
                  39.19     1:20.20 (41.01)                                        
 16 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:22.57    1:20.79        
                  39.65     1:20.79 (41.14)                                        
 17 Avdic, Adalisa            14 APEX-MR              1:20.18    1:21.76        
                  41.81     1:21.76 (39.95)                                        
 18 Sama, Nora G              15 COND-MR              1:27.19    1:25.41        
                  42.04     1:25.41 (43.37)                                        
 19 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR    1:36.09    1:29.96        
                  42.88     1:29.96 (47.08)                                        
 -- Avdic, Zana               13 APEX-MR              1:23.65         DQ        
      Multiple strokes
                  45.56          DQ (45.74)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:36.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              2:37.00    2:23.72 SILV   
                  34.56     1:11.51 (36.95)     1:48.78 (37.27)     2:23.72 (34.94)
  2 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              2:30.00    2:24.41 SILV   
                  33.94     1:10.38 (36.44)     1:47.68 (37.30)     2:24.41 (36.73)
  3 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              2:30.00    2:26.60 SILV   
                  34.91     1:12.97 (38.06)     1:50.67 (37.70)     2:26.60 (35.93)
  4 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR              2:30.88    2:26.96 SILV   
                  34.66     1:11.90 (37.24)     1:50.06 (38.16)     2:26.96 (36.90)
  5 Pratt-Filker, Sadie T     14 APEX-MR              2:39.50    2:29.23 SILV   
                  35.81     1:14.54 (38.73)     1:52.66 (38.12)     2:29.23 (36.57)
  6 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              2:37.00    2:32.07 SILV   
                  35.74     1:13.87 (38.13)     1:53.62 (39.75)     2:32.07 (38.45)
  7 Barnhorst, Marcy R        14 NYSA-MR              2:45.11    2:35.31 SILV   
                  36.59     1:15.89 (39.30)     1:56.00 (40.11)     2:35.31 (39.31)
  8 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              2:28.19    2:36.58        
                  37.01     1:16.72 (39.71)     1:57.51 (40.79)     2:36.58 (39.07)
  9 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              2:37.00    2:39.87        
                  37.13     1:17.57 (40.44)     1:59.66 (42.09)     2:39.87 (40.21)
 10 Javier, Chrisabella K     16 APEX-MR              2:37.14    2:41.36        
                  38.47     1:19.89 (41.42)     2:01.44 (41.55)     2:41.36 (39.92)
 11 Chea, Rory                17 Parks Sailfish-MR    2:39.11    2:42.57        
                  38.37     1:18.69 (40.32)     2:02.34 (43.65)     2:42.57 (40.23)
 12 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      2:46.47    2:47.85        
                  39.55     1:22.04 (42.49)     2:05.72 (43.68)     2:47.85 (42.13)
 13 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:55.24    2:50.20        
                  40.33     1:22.92 (42.59)     2:06.90 (43.98)     2:50.20 (43.30)
 14 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    3:00.46    2:52.64        
                  40.92     1:24.87 (43.95)     2:09.14 (44.27)     2:52.64 (43.50)
 15 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      3:11.75    3:00.88        
                  41.05     1:26.35 (45.30)     2:14.82 (48.47)     3:00.88 (46.06)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:23.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:23.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin, Grace E             13 NYSA-MR              1:24.00    1:10.96 SILV   
                  34.14     1:10.96 (36.82)                                        
  2 Shih, Annie               16 NYSA-MR              1:09.41    1:11.10 SILV   
                  33.81     1:11.10 (37.29)                                        
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               1:16.27    1:18.14 SILV   
                  36.90     1:18.14 (41.24)                                        
  4 Moore, Korianne M         17 NYSA-MR              1:21.00    1:22.11 SILV   
                  38.92     1:22.11 (43.19)                                        
  5 Tula, Kelly A             13 COND-MR              1:26.97    1:22.67 SILV   
                  40.01     1:22.67 (42.66)                                        
  6 Valadez, Ofelia M         16 APEX-MR              1:20.50    1:22.94 SILV   
                  39.10     1:22.94 (43.84)                                        
  7 Kumar, Priya              14 Middies Wave-MR      1:24.05    1:25.48        
                  40.30     1:25.48 (45.18)                                        
  8 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:24.00    1:25.63        
                  40.28     1:25.63 (45.35)                                        
  9 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:24.00    1:26.25        
                  40.03     1:26.25 (46.22)                                        
 10 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:25.34    1:28.84        
                  41.73     1:28.84 (47.11)                                        
 11 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:36.11    1:29.11        
                  42.54     1:29.11 (46.57)                                        
 12 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:27.08    1:29.13        
                  42.71     1:29.13 (46.42)                                        
 13 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              1:27.96    1:30.87        
                  43.24     1:30.87 (47.63)                                        
 14 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              1:31.20    1:31.27        
                  43.78     1:31.27 (47.49)                                        
 15 Northrup, Maya J          15 NYSA-MR                   NT    1:31.29        
                  42.64     1:31.29 (48.65)                                        
 16 Mejia, Jazmine            13 Middies Wave-MR      1:32.58    1:32.07        
                  43.28     1:32.07 (48.79)                                        
 17 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    1:30.32    1:33.80        
                  45.06     1:33.80 (48.74)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:56.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:56.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              3:09.71    3:04.10        
                  40.01     1:26.74 (46.73)     2:16.45 (49.71)     3:04.10 (47.65)
  2 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR              3:17.83    3:21.93        
                  43.76     1:34.42 (50.66)     2:28.37 (53.95)     3:21.93 (53.56)
  3 Sama, Nora G              15 COND-MR              3:18.37    3:24.52        
                  44.84     1:36.84 (52.00)     2:31.45 (54.61)     3:24.52 (53.07)
 
Girls 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:11.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:11.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danulevith, Shannon K     17 FARM-MR              1:11.66    1:04.03 SILV   
                  29.40     1:04.03 (34.63)                                        
  2 Douthit, Lydia R          13 NYSA-MR              1:13.00    1:04.40 SILV   
                  29.44     1:04.40 (34.96)                                        
  3 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              1:12.00    1:04.56 SILV   
                  30.08     1:04.56 (34.48)                                        
  4 Wong, Faith               15 Parks Sailfish-MR    1:10.50    1:08.73 SILV   
                  31.36     1:08.73 (37.37)                                        
  5 Etnel, Gabby M            13 NYSA-MR              1:12.00    1:10.34 SILV   
                  32.41     1:10.34 (37.93)                                        
  6 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              1:12.00    1:10.41 SILV   
                  32.84     1:10.41 (37.57)                                        
  7 Wong, Kelly M             15 APEX-MR              1:12.09    1:10.50 SILV   
                  32.72     1:10.50 (37.78)                                        
  8 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              1:14.89    1:11.37 SILV   
                  33.62     1:11.37 (37.75)                                        
  9 Donnellan, Molly E        15 NYSA-MR              1:13.50    1:12.38        
                  32.88     1:12.38 (39.50)                                        
 10 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                1:20.72    1:14.72        
                  33.75     1:14.72 (40.97)                                        
 11 Pitt, Jaylin M            15 NYSA-MR              1:13.34    1:15.71        
                  36.22     1:15.71 (39.49)                                        
 12 Wright, Hannah E          14 NYSA-MR              1:14.00    1:17.88        
                  34.25     1:17.88 (43.63)                                        
 13 Hernandez, Sury           13 Parks Sailfish-MR    1:16.35    1:18.53        
                  36.45     1:18.53 (42.08)                                        
 14 Rojas, Amy                15 Parks Sailfish-MR    1:25.73    1:22.26        
                  39.04     1:22.26 (43.22)                                        
 15 Rios, Maddie E            15 NYSA-MR              1:21.13    1:24.51        
                  37.15     1:24.51 (47.36)                                        
 16 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              1:31.52    1:27.34        
                  38.93     1:27.34 (48.41)                                        
 17 Gooden, T'Neil            15 Parks Sailfish-MR    1:26.64    1:27.68        
                  40.80     1:27.68 (46.88)                                        
 
Girls 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:36.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:36.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tula, Kelly A             13 COND-MR              2:37.98    2:30.82 SILV   
                  33.71     1:12.87 (39.16)     1:51.51 (38.64)     2:30.82 (39.31)
  2 Vargas, Allie M           14 NYSA-MR              2:44.99    2:39.78        
                  33.91     1:14.90 (40.99)     1:57.98 (43.08)     2:39.78 (41.80)
  3 Dougherty, Kate A         14 BAD-MR               2:38.57    2:41.35        
                  34.02     1:14.92 (40.90)     1:56.97 (42.05)     2:41.35 (44.38)
  4 Peppiatt, Grace C         14 NYSA-MR              2:30.66    2:46.11        
                  32.06     1:11.92 (39.86)     1:58.00 (46.08)     2:46.11 (48.11)
  5 Hermenegildo, Avery       14 UN-MR                3:09.85    2:49.88        
                  36.28     1:18.89 (42.61)     2:04.32 (45.43)     2:49.88 (45.56)
 
Girls 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:41.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:41.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Brenna A           17 NYSA-MR              2:41.66    2:25.86 SILV   
                  31.64     1:10.27 (38.63)     1:52.73 (42.46)     2:25.86 (33.13)
  2 Kennedy, Kate E           14 NYSA-MR              2:42.00    2:26.14 SILV   
                  31.49     1:08.72 (37.23)     1:54.25 (45.53)     2:26.14 (31.89)
  3 Etnel, Jill M             15 NYSA-MR              2:31.71    2:36.34 SILV   
                  34.34     1:11.57 (37.23)     2:01.60 (50.03)     2:36.34 (34.74)
  4 Wishnia, Hailey F         14 NYSA-MR              2:42.00    2:36.68 SILV   
                  35.01     1:13.51 (38.50)     2:02.46 (48.95)     2:36.68 (34.22)
  5 Wong, Kristen A           15 APEX-MR              2:43.32    2:44.17        
                  34.17     1:13.43 (39.26)     2:05.27 (51.84)     2:44.17 (38.90)
  6 Gazzara, Kelly A          13 COND-MR              2:51.37    2:44.93        
                  37.89     1:19.03 (41.14)     2:08.44 (49.41)     2:44.93 (36.49)
  7 Trubenbach, Grace M       13 NYSA-MR              2:54.45    2:49.10        
                  39.79     1:21.20 (41.41)     2:11.33 (50.13)     2:49.10 (37.77)
  8 Londono Arias, Laura      13 COND-MR              2:54.04    2:49.17        
                  39.94     1:24.80 (44.86)     2:11.22 (46.42)     2:49.17 (37.95)
  9 Inverdale, Julieanne A    14 NYSA-MR              2:41.66    2:50.22        
                  35.86     1:17.66 (41.80)     2:11.73 (54.07)     2:50.22 (38.49)
 10 Chan, Angelina            13 Parks Sailfish-MR    2:50.30    2:57.54        
                  40.55     1:25.46 (44.91)     2:17.44 (51.98)     2:57.54 (40.10)
 11 Omar, Lailaa S            13 NYSA-MR              3:01.03    3:08.67        
                  41.66     1:30.42 (48.76)     2:23.89 (53.47)     3:08.67 (44.78)
 -- Suzuki, Yuiko             15 Middies Wave-MR      2:43.62         DQ        
      Re-Submerged - back
                  36.77     1:17.99 (41.22)     2:08.98 (50.99)          DQ (37.84)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                35.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 35.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                36.00      32.09 SILV   
  2 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                35.94      34.74 SILV   
  3 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR        42.45      36.31        
  4 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                36.75      38.07        
  5 Pettit, Jack T            10 COND-MR                41.41      38.26        
  6 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR        38.01      39.52        
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR                41.39      42.68        
  8 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        47.32      43.75        
  9 Wu, Michael                9 BAD-MR                 44.19      44.65        
 10 Pettit, James G            7 COND-MR                50.05      58.33        
 11 Price, William G           7 COND-MR                59.83      58.87        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:18.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:18.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:08.76    1:05.58 SILV   
                  31.40     1:05.58 (34.18)                                        
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:19.00    1:10.71 SILV   
                  33.35     1:10.71 (37.36)                                        
  3 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:20.16    1:17.71 SILV   
                  36.37     1:17.71 (41.34)                                        
  4 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR           NT    1:26.27        
                  40.32     1:26.27 (45.95)                                        
  5 Vidals, Anthony            9 APEX-MR              1:28.50    1:28.63        
                  43.51     1:28.63 (45.12)                                        
  6 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:27.93    1:29.42        
                  41.93     1:29.42 (47.49)                                        
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR              1:36.89    1:31.42        
                  44.09     1:31.42 (47.33)                                        
  8 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:28.86    1:31.92        
                  42.94     1:31.92 (48.98)                                        
  9 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:48.49    1:32.00        
                  44.84     1:32.00 (47.16)                                        
 10 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR      1:34.53    1:33.75        
                  42.82     1:33.75 (50.93)                                        
 11 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:53.33    1:41.19        
                  46.89     1:41.19 (54.30)                                        
 12 Price, William G           7 COND-MR              2:11.12    2:00.30        
                  56.48   2:00.30 (1:03.82)                                        
 13 Pettit, James G            7 COND-MR              1:49.41    2:07.11        
 -- Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               1:15.17        DFS        
      Declared false start
 
Boys 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:49.50  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:49.50
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    2:32.50    2:24.07 SILV   
                  32.40     1:08.96 (36.56)     1:47.26 (38.30)     2:24.07 (36.81)
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              2:50.00    2:26.35 SILV   
                  33.93     1:12.78 (38.85)     1:50.15 (37.37)     2:26.35 (36.20)
  3 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    2:37.34    2:28.26 SILV   
                  33.04     1:10.96 (37.92)     1:50.32 (39.36)     2:28.26 (37.94)
  4 Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               2:57.68    2:42.27 SILV   
                  36.51     1:19.48 (42.97)     2:02.99 (43.51)     2:42.27 (39.28)
  5 Hill, Kai B               10 BAD-MR               2:55.57    2:47.60 SILV   
                  38.70     1:22.12 (43.42)     2:07.24 (45.12)     2:47.60 (40.36)
  6 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              2:59.05    2:47.72 SILV   
                  36.61     1:21.11 (44.50)     2:05.97 (44.86)     2:47.72 (41.75)
  7 Chun, Sejin                9 COND-MR              3:16.56    3:21.71        
                1:36.75     2:29.46 (52.71)     3:21.71 (52.25)                    
  8 Wu, Michael                9 BAD-MR               3:49.57    3:31.95        
                  45.73     1:39.82 (54.09)     2:35.84 (56.02)     3:31.95 (56.11)
 
Boys 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                42.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                43.00      34.46 SILV   
  2 Hill, Kai B               10 BAD-MR                 49.27      45.23        
  3 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        50.99      45.43        
  4 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR        53.48      46.62        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR                48.05      47.64        
  6 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                44.79      47.78        
  7 Wu, Michael                9 BAD-MR                 55.69      49.17        
  8 Vidals, Anthony            9 APEX-MR              1:01.47      49.86        
  9 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR                50.64      53.06        
 10 Price, William G           7 COND-MR              1:11.95      57.98        
 11 Pettit, James G            7 COND-MR              1:01.01    1:04.07        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:37.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:38.00    1:14.62 SILV   
                  36.77     1:14.62 (37.85)                                        
  2 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:24.73    1:17.76 SILV   
                  38.16     1:17.76 (39.60)                                        
  3 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    1:20.60    1:21.17 SILV   
                  39.36     1:21.17 (41.81)                                        
  4 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR      1:47.88    1:39.67        
                  48.03     1:39.67 (51.64)                                        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR              1:41.05    1:41.45        
                1:41.44      1:41.45 (0.01)                                        
  6 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:53.91    1:41.48        
                  49.33     1:41.48 (52.15)                                        
  7 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:38.22    1:42.78        
                  50.14     1:42.78 (52.64)                                        
  8 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:41.12    1:45.10        
                  50.25     1:45.10 (54.85)                                        
  9 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:45.57    1:50.46        
                  52.93     1:50.46 (57.53)                                        
 10 Price, William G           7 COND-MR              2:29.11    2:04.28        
                  59.55   2:04.28 (1:04.73)                                        
 11 Pettit, James G            7 COND-MR              2:15.12    2:10.94        
                1:02.95   2:10.94 (1:07.99)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                48.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR      45.75      41.36 SILV   
  2 Holland, Connor M         10 NYSA-MR                49.00      43.25 SILV   
  3 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                49.91      46.74 SILV   
  4 Wu, Michael                9 BAD-MR                 57.52      49.91        
  5 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR        57.65      52.19        
  6 Kumar, Aadi                9 Middies Wave-MR      1:09.17      54.11        
  7 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR        55.56      54.45        
  8 Chavez, Carlos A          10 APEX-MR              1:01.03    1:01.29        
 -- Pettit, James G            7 COND-MR              1:19.11         DQ        
      One hand touch
 
Boys 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:48.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:48.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:35.98    1:29.76 SILV   
                  42.58     1:29.76 (47.18)                                        
  2 Ko, Hayden                10 Parks Sailfish-MR    1:48.50    1:29.94 SILV   
                  43.33     1:29.94 (46.61)                                        
  3 Holland, Connor M         10 NYSA-MR              1:49.00    1:36.49 SILV   
                  46.12     1:36.49 (50.37)                                        
  4 Hill, Kai B               10 BAD-MR               1:40.65    1:38.76 SILV   
                  46.64     1:38.76 (52.12)                                        
  5 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              2:30.16    1:42.18 SILV   
                  48.57     1:42.18 (53.61)                                        
  6 Boyer, Jackson X          10 BAD-MR               1:58.57    1:42.51 SILV   
                  49.12     1:42.51 (53.39)                                        
  7 Wu, Michael                9 BAD-MR               1:58.57    1:52.75        
                  52.83     1:52.75 (59.92)                                        
  8 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR           NT    2:06.54        
                  58.34   2:06.54 (1:08.20)                                        
 
Boys 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                42.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 42.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR                49.49      45.52        
  2 Vidals, Anthony            9 APEX-MR                59.19      48.71        
  3 Chun, Sejin                9 COND-MR                50.99      51.97        
  4 Pettit, Jack T            10 COND-MR                50.24      52.95        
  5 Markarian, Ashot           9 Middies Wave-MR      1:01.85      53.09        
 
Boys 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:37.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:37.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Han, Ethan                10 Parks Sailfish-MR    1:32.27    1:18.19 SILV   
                  35.46     1:18.19 (42.73)                                        
  2 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR              1:38.82    1:37.47 SILV   
                  44.81     1:37.47 (52.66)                                        
  3 Ruffy, Rhyley X            9 NYSA-MR              1:45.98    1:37.55 SILV   
                  46.88     1:37.55 (50.67)                                        
  4 Alas, Ishaan               9 Middies Wave-MR           NT    1:59.24        
                  51.75   1:59.24 (1:07.49)                                        
  5 Chun, Sejin                9 COND-MR              2:01.26    2:01.69        
                  55.57   2:01.69 (1:06.12)                                        
 
Boys 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
              3:13.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 3:13.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tchernikov, Phillip A      8 COND-MR                   NT    3:07.72 SILV   
                  41.77     1:24.96 (43.19)     2:24.90 (59.94)     3:07.72 (42.82)
  2 Chun, Sejin                9 COND-MR              3:34.47    3:31.72        
                  52.98     1:46.73 (53.75)     2:43.22 (56.49)     3:31.72 (48.50)
 -- Hill, Kai B               10 BAD-MR               3:25.57         DQ        
      Stroke Infraction - IM
                  46.94     1:44.40 (57.46)     2:41.71 (57.31)          DQ (44.13)
 
Boys 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                30.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 30.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      26.95 SILV   
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      28.58      29.13 SILV   
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR        31.02      29.13 SILV   
  4 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      30.21      29.76 SILV   
  5 Jones, Alexander M        12 COND-MR                32.29      31.07        
  6 Reali, Massimo            11 Middies Wave-MR      1:14.58      32.05        
  7 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                32.17      32.20        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR                34.00      32.35        
  9 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR                35.52      34.44        
 10 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        35.20      34.50        
 11 Reali, Luca A             11 Middies Wave-MR      1:23.26      38.00        
 12 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                38.02      38.11        
 
Boys 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
              1:06.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:06.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:07.02    1:01.72 SILV   
                  30.12     1:01.72 (31.60)                                        
  2 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:27.34    1:02.65 SILV   
                  30.38     1:02.65 (32.27)                                        
  3 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    1:03.64    1:04.03 SILV   
                  31.10     1:04.03 (32.93)                                        
  4 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:07.08    1:04.06 SILV   
                  31.47     1:04.06 (32.59)                                        
  5 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:08.24    1:06.23 SILV   
                  31.36     1:06.23 (34.87)                                        
  6 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR    1:05.50    1:07.98        
                  32.92     1:07.98 (35.06)                                        
  7 Zhang, Darren             12 NYSA-MR              1:13.65    1:08.67        
                  34.61     1:08.67 (34.06)                                        
  8 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:08.47    1:12.33        
                  34.30     1:12.33 (38.03)                                        
  9 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      1:17.28    1:17.04        
                  36.38     1:17.04 (40.66)                                        
 10 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:27.07    1:18.24        
                  38.19     1:18.24 (40.05)                                        
 11 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:31.66    1:32.40        
                  42.81     1:32.40 (49.59)                                        
 12 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR                   NT    1:42.62        
                  47.72     1:42.62 (54.90)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:25.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:25.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    2:20.36    2:16.19 SILV   
                  31.92     1:07.13 (35.21)     1:43.18 (36.05)     2:16.19 (33.01)
  2 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR              2:26.86    2:18.52 SILV   
                  32.23     1:07.30 (35.07)     1:43.84 (36.54)     2:18.52 (34.68)
  3 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            2:48.50    2:22.94 SILV   
                  31.65     1:07.84 (36.19)     1:46.02 (38.18)     2:22.94 (36.92)
  4 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               2:35.48    2:24.86 SILV   
                  33.68     1:10.99 (37.31)     1:48.66 (37.67)     2:24.86 (36.20)
  5 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR              2:39.18    2:34.63        
                  35.44     1:14.93 (39.49)     1:55.66 (40.73)     2:34.63 (38.97)
  6 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      2:50.09    2:49.70        
                  35.84     1:17.57 (41.73)     2:03.50 (45.93)     2:49.70 (46.20)
 
Boys 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
                36.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 36.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR                 37.11      33.89 SILV   
  2 Keahon, Lucas M           12 COND-MR                36.24      34.05 SILV   
  3 Tula, Xavier A            12 COND-MR                37.05      35.62 SILV   
  4 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                36.13      35.81 SILV   
  5 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR      38.83      37.45        
  6 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        45.58      44.91        
  7 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                47.90      49.16        
  8 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR                56.19      52.42        
 -- Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      36.10         DQ        
      Delay initiating turn
 
Boys 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:17.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:18.57    1:11.35 SILV   
                  34.40     1:11.35 (36.95)                                        
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:17.89    1:11.36 SILV   
                  35.21     1:11.36 (36.15)                                        
  3 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:41.67    1:13.61 SILV   
                  37.04     1:13.61 (36.57)                                        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:22.56    1:15.46 SILV   
                  36.74     1:15.46 (38.72)                                        
  5 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    1:16.43    1:15.92 SILV   
                  38.09     1:15.92 (37.83)                                        
  6 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:22.00    1:19.55        
                  38.66     1:19.55 (40.89)                                        
  7 Jones, Alexander M        12 COND-MR              1:44.59    1:22.66        
                1:22.81         1:22.66 ( )                                        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR              1:30.04    1:24.27        
                  41.51     1:24.27 (42.76)                                        
  9 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               1:26.04    1:25.76        
                  42.50     1:25.76 (43.26)                                        
 10 Seckin, Arath I           12 NYSA-MR              1:32.78    1:26.74        
                  43.08     1:26.74 (43.66)                                        
 11 Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR      1:38.95    1:38.40        
                  47.06     1:38.40 (51.34)                                        
 12 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:49.58    1:47.78        
                  52.54     1:47.78 (55.24)                                        
 
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
                40.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 40.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      37.51 SILV   
  2 Flowers, Kevin C          11 Parks Sailfish-MR      45.50      39.66 SILV   
  3 Zhang, Darren             12 NYSA-MR                41.80      40.73        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR                43.65      41.20        
  5 Keahon, Lucas M           12 COND-MR                42.80      42.25        
  6 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR                42.24      42.63        
  7 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:06.97      50.51        
  8 Redling, Andrew N         12 NYSA-MR              1:04.93      51.74        
  9 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR                52.04      53.78        
 -- Kumar, Rohan              11 Middies Wave-MR        49.72         DQ        
      Other
 
Boys 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:26.49  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:26.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:42.94    1:24.81 SILV   
                  40.99     1:24.81 (43.82)                                        
  2 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:30.36    1:27.91        
                  42.71     1:27.91 (45.20)                                        
  3 Gonzalez, Alejandro       11 APEX-MR              1:31.08    1:28.52        
                  43.31     1:28.52 (45.21)                                        
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:40.19    1:29.41        
                  43.29     1:29.41 (46.12)                                        
  5 Keahon, Lucas M           12 COND-MR              1:32.62    1:29.77        
                  43.31     1:29.77 (46.46)                                        
  6 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR              1:33.16    1:30.97        
                  44.48     1:30.97 (46.49)                                        
  7 King, Anthony S           12 Hes-Mr-MR            1:33.58    1:31.50        
                  43.00     1:31.50 (48.50)                                        
  8 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR              1:43.16    1:38.30        
                  45.94     1:38.30 (52.36)                                        
  9 Reali, Massimo            11 Middies Wave-MR      1:24.23    1:38.76        
                  46.11     1:38.76 (52.65)                                        
 10 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR               1:36.68    1:38.83        
                  47.42     1:38.83 (51.41)                                        
 11 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:53.79    1:53.61        
                  56.12     1:53.61 (57.49)                                        
 -- Reali, Luca A             11 Middies Wave-MR      1:38.48         DQ        
      Arms not in same horizontal plane
                  54.80                                                            
 
Boys 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
                34.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 34.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR                   NT      29.93 SILV   
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR      32.41      31.56 SILV   
  3 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR      31.90      32.05 SILV   
  4 Tula, Xavier A            12 COND-MR                35.54      32.98 SILV   
  5 Marroquin Lopez, Joshua   12 COND-MR                37.07      37.02        
  6 Ingraham, Tyler J         12 NYSA-MR                40.48      38.23        
  7 Robins, Benjamin I        11 BAD-MR                 44.88      44.21        
  8 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              1:08.12      47.42        
 -- Park, Lucas I             11 UN-MR                  43.57         DQ        
      False start
 
Boys 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:17.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:17.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Lucas I             11 UN-MR                1:19.77    1:09.72 SILV   
                  33.30     1:09.72 (36.42)                                        
  2 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    1:13.77    1:09.76 SILV   
                  32.96     1:09.76 (36.80)                                        
  3 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    1:09.81    1:10.60 SILV   
                  33.42     1:10.60 (37.18)                                        
  4 Koufalis, Konstantinos    12 BAD-MR               1:21.96    1:11.29 SILV   
                  32.57     1:11.29 (38.72)                                        
  5 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      1:17.70    1:13.41 SILV   
                  34.86     1:13.41 (38.55)                                        
  6 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR              1:20.00    1:13.42 SILV   
                  35.16     1:13.42 (38.26)                                        
  7 Gonzalez, James           11 APEX-MR              1:18.50    1:16.37 SILV   
                  33.98     1:16.37 (42.39)                                        
  8 Tula, Xavier A            12 COND-MR              1:31.58    1:22.37        
                  38.03     1:22.37 (44.34)                                        
  9 Traitz, River J           12 NYSA-MR              1:44.54    1:37.61        
                  44.50     1:37.61 (53.11)                                        
 
Boys 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
              2:47.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lian, Derek               11 Parks Sailfish-MR    2:30.62    2:28.65 SILV   
                  33.54     1:13.64 (40.10)     1:54.36 (40.72)     2:28.65 (34.29)
  2 Park, Lucas I             11 UN-MR                2:34.87    2:32.31 SILV   
                  33.89     1:12.02 (38.13)     1:57.60 (45.58)     2:32.31 (34.71)
  3 Ruffy, Rhyse X            12 NYSA-MR              2:32.00    2:33.00 SILV   
                  31.85     1:10.10 (38.25)     1:56.77 (46.67)     2:33.00 (36.23)
  4 Terri, Kyle D             12 Middies Wave-MR      2:27.02    2:35.38 SILV   
                  33.21     1:12.19 (38.98)     2:00.77 (48.58)     2:35.38 (34.61)
  5 Chen, Justin              11 Parks Sailfish-MR    2:35.93    2:35.94 SILV   
                  33.69     1:14.93 (41.24)     2:00.89 (45.96)     2:35.94 (35.05)
  6 Keahon, Lucas M           12 COND-MR              2:50.74    2:36.30 SILV   
                  34.41     1:13.50 (39.09)     2:02.59 (49.09)     2:36.30 (33.71)
  7 Tula, Xavier A            12 COND-MR              3:06.04    2:44.31 SILV   
                  34.48     1:16.14 (41.66)     2:08.18 (52.04)     2:44.31 (36.13)
  8 Zhang, Darren             12 NYSA-MR              2:58.04    2:49.70        
                  40.11     1:25.16 (45.05)     2:12.74 (47.58)     2:49.70 (36.96)
  9 Traitz, River J           12 NYSA-MR              3:18.52    3:06.26        
                  41.23     1:29.40 (48.17)     2:25.62 (56.22)     3:06.26 (40.64)
 10 Ebrahimpour, Zackery M    11 COND-MR              3:53.32    3:45.45        
                  48.89   1:50.05 (1:01.16)   2:51.87 (1:01.82)     3:45.45 (53.58)
 
Boys 13 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
                26.79  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 26.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR                26.00      24.00 SILV   
  2 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR      25.23      25.00 SILV   
  3 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR                27.26      25.23 SILV   
  4 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR                26.52      25.97 SILV   
  5 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR      26.56      26.02 SILV   
  6 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR                26.93      26.63 SILV   
  7 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR                27.18      26.80        
  8 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR        27.21      26.91        
  9 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR      27.73      27.66        
 10 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR      28.14      27.70        
 11 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR                27.72      28.02        
 12 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR                28.60      28.46        
 13 Morris, Ryan M            13 COND-MR                30.64      28.52        
 14 Sama, Dylan R             15 COND-MR                36.42      28.55        
 15 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR      28.67      28.57        
 16 Wu, James X               14 COND-MR                29.73      29.12        
 17 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                  31.10      30.54        
 18 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR                30.84      31.19        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
                59.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 59.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR                59.66      54.24 SILV   
                  25.92       54.24 (28.32)                                        
  2 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    1:02.50      55.25 SILV   
                  26.32       55.25 (28.93)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR      56.38      55.67 SILV   
                  26.73       55.67 (28.94)                                        
  4 Vollaro, Thomas A         13 Middies Wave-MR      1:01.02      56.74 SILV   
                  27.33       56.74 (29.41)                                        
  5 Byrd, Nicky G             14 Middies Wave-MR      1:01.12      57.47 SILV   
                  27.56       57.47 (29.91)                                        
  6 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR      59.08      58.06 SILV   
                  29.08       58.06 (28.98)                                        
  7 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR      56.27      58.27 SILV   
                  28.08       58.27 (30.19)                                        
  8 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:00.65      58.91 SILV   
                  28.32       58.91 (30.59)                                        
  9 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:02.11      59.82        
                  28.11       59.82 (31.71)                                        
 10 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:00.05    1:00.35        
                  28.81     1:00.35 (31.54)                                        
 11 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:01.21    1:00.79        
                  29.18     1:00.79 (31.61)                                        
 12 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:03.04    1:01.43        
                  29.60     1:01.43 (31.83)                                        
 13 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              1:02.57    1:01.83        
                  29.95     1:01.83 (31.88)                                        
 14 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    1:06.29    1:02.29        
                  29.91     1:02.29 (32.38)                                        
 15 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    1:07.36    1:02.63        
                  30.39     1:02.63 (32.24)                                        
 16 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:04.26    1:03.21        
                  30.62     1:03.21 (32.59)                                        
 17 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:07.38    1:03.61        
                  30.93     1:03.61 (32.68)                                        
 18 Distura, Marti G          13 COND-MR              1:08.40    1:08.13        
                  31.69     1:08.13 (36.44)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
              2:14.19  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:14.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR              1:58.00    1:56.67 SILV   
                  25.84       55.04 (29.20)     1:25.54 (30.50)     1:56.67 (31.13)
  2 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    2:11.67    2:10.91 SILV   
                  31.06     1:05.96 (34.90)     1:39.68 (33.72)     2:10.91 (31.23)
  3 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              2:28.79    2:14.96        
                  30.72     1:05.59 (34.87)     1:41.16 (35.57)     2:14.96 (33.80)
  4 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:24.84    2:16.97        
  5 Wu, James X               14 COND-MR              2:20.56    2:18.36        
                  31.85     1:07.11 (35.26)     1:43.52 (36.41)     2:18.36 (34.84)
  6 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              2:17.44    2:19.75        
                  31.79     1:06.63 (34.84)     1:43.44 (36.81)     2:19.75 (36.31)
  7 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    2:22.28    2:22.58        
                  31.42     1:07.72 (36.30)     1:45.82 (38.10)     2:22.58 (36.76)
  8 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                2:25.45    2:24.69        
                  32.80     1:10.40 (37.60)     1:48.78 (38.38)     2:24.69 (35.91)
  9 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR              2:36.22    2:37.07        
 
Boys 13 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
              5:50.99  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 5:50.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              5:35.39    5:29.20 SILV   
                  29.80     1:02.57 (32.77)     1:36.18 (33.61)     2:10.45 (34.27)
        2:44.05 (33.60)     3:17.88 (33.83)     3:51.48 (33.60)     4:24.86 (33.38)
        4:57.82 (32.96)     5:29.20 (31.38)                                        
  2 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              6:06.27    5:59.80        
                  33.17     1:09.65 (36.48)     1:46.79 (37.14)     2:24.16 (37.37)
        3:01.47 (37.31)     3:38.79 (37.32)     4:16.03 (37.24)     4:52.83 (36.80)
        5:27.50 (34.67)     5:59.80 (32.30)                                        
  3 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              6:29.88    6:03.18        
                  31.69     1:07.16 (35.47)     1:44.29 (37.13)     2:21.79 (37.50)
        2:59.34 (37.55)     3:36.16 (36.82)     4:13.15 (36.99)     4:50.94 (37.79)
        5:28.06 (37.12)     6:03.18 (35.12)                                        
  4 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    5:55.50    6:05.35        
                  31.85     1:07.77 (35.92)     1:44.60 (36.83)     2:21.77 (37.17)
        2:59.48 (37.71)     3:36.98 (37.50)     4:15.29 (38.31)     4:53.51 (38.22)
        5:30.81 (37.30)     6:05.35 (34.54)                                        
  5 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    5:55.50    6:20.70        
                  32.47     1:09.61 (37.14)     1:48.44 (38.83)     2:28.69 (40.25)
        3:08.99 (40.30)     3:49.06 (40.07)     4:28.77 (39.71)     5:08.74 (39.97)
        5:47.96 (39.22)     6:20.70 (32.74)                                        
  6 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    6:15.50    6:21.50        
                  32.08     1:09.24 (37.16)     1:48.92 (39.68)     2:29.15 (40.23)
        3:08.51 (39.36)     3:48.18 (39.67)     4:28.09 (39.91)     5:07.00 (38.91)
        5:44.55 (37.55)     6:21.50 (36.95)                                        
 
Boys 13 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
              1:08.29  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:08.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              1:08.87    1:03.60 SILV   
                  30.63     1:03.60 (32.97)                                        
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:06.04    1:04.86 SILV   
                  31.77     1:04.86 (33.09)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:05.19    1:05.10 SILV   
                  32.11     1:05.10 (32.99)                                        
  4 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              1:06.55    1:05.55 SILV   
                  31.76     1:05.55 (33.79)                                        
  5 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:12.42    1:08.24 SILV   
                  33.18     1:08.24 (35.06)                                        
  6 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:07.79    1:08.72        
                  32.59     1:08.72 (36.13)                                        
  7 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:12.19    1:09.45        
                  33.39     1:09.45 (36.06)                                        
  8 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:12.15    1:09.51        
                  33.48     1:09.51 (36.03)                                        
  9 Sama, Dylan R             15 COND-MR              1:09.11    1:10.42        
                  34.41     1:10.42 (36.01)                                        
 10 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:09.79    1:10.61        
                  33.78     1:10.61 (36.83)                                        
 11 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              1:11.49    1:12.36        
                  35.66     1:12.36 (36.70)                                        
 12 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                1:14.45    1:13.07        
                  36.36     1:13.07 (36.71)                                        
 13 Wu, James X               14 COND-MR              1:16.66    1:13.38        
                  35.96     1:13.38 (37.42)                                        
 14 Omana, Emmanuel           16 APEX-MR              1:25.50    1:24.43        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
              2:27.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:27.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              2:27.66    2:17.38 SILV   
                  32.31     1:06.67 (34.36)     1:42.14 (35.47)     2:17.38 (35.24)
  2 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    2:24.10    2:21.81 SILV   
                  33.60     1:09.10 (35.50)     1:46.40 (37.30)     2:21.81 (35.41)
  3 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              2:24.05    2:22.11 SILV   
                  33.96     1:10.30 (36.34)     1:47.95 (37.65)     2:22.11 (34.16)
  4 Vollaro, Thomas A         13 Middies Wave-MR           NT    2:24.72 SILV   
                  33.72     1:10.13 (36.41)     1:47.77 (37.64)     2:24.72 (36.95)
  5 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              2:38.27    2:28.73        
                  34.94     1:12.34 (37.40)     1:51.33 (38.99)     2:28.73 (37.40)
  6 Byrd, Nicky G             14 Middies Wave-MR      2:27.58    2:28.79        
                  35.79     1:13.54 (37.75)     1:51.02 (37.48)     2:28.79 (37.77)
  7 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR    2:34.03    2:30.30        
                  34.88     1:12.49 (37.61)     1:51.72 (39.23)     2:30.30 (38.58)
  8 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              2:37.01    2:31.27        
                  35.40     1:12.33 (36.93)     1:52.22 (39.89)     2:31.27 (39.05)
  9 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      2:40.33    2:32.52        
                  35.99     1:14.62 (38.63)     1:54.43 (39.81)     2:32.52 (38.09)
 10 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:40.89    2:33.52        
                  36.66     1:16.16 (39.50)     1:55.84 (39.68)     2:33.52 (37.68)
 11 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              2:33.64    2:37.51        
                  37.38     1:16.49 (39.11)     1:57.61 (41.12)     2:37.51 (39.90)
 12 Distura, Marti G          13 COND-MR              2:47.88    2:37.76        
                  35.83     1:15.26 (39.43)     1:56.84 (41.58)     2:37.76 (40.92)
 13 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:38.87    2:38.77        
                  37.40     1:18.49 (41.09)     2:00.94 (42.45)     2:38.77 (37.83)
 14 Bialik, Richie G          19 COND-MR              2:36.81    2:40.59        
                  37.42     1:17.91 (40.49)     1:59.38 (41.47)     2:40.59 (41.21)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
              1:16.69  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:16.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Unhuryan, Daniel E        17 UN-NJ                     NT      59.42 SILV   
                  27.69       59.42 (31.73)                                        
  2 Ngai, Korben              16 Parks Sailfish-MR    1:16.50    1:11.39 SILV   
                  33.74     1:11.39 (37.65)                                        
  3 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR              1:11.30    1:12.81 SILV   
                  33.84     1:12.81 (38.97)                                        
  4 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:18.69    1:13.06 SILV   
                  34.74     1:13.06 (38.32)                                        
  5 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:17.00    1:13.18 SILV   
                  34.35     1:13.18 (38.83)                                        
  6 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              1:15.53    1:14.90 SILV   
                  35.62     1:14.90 (39.28)                                        
  7 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    1:14.25    1:15.42 SILV   
                  35.90     1:15.42 (39.52)                                        
  8 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:15.83    1:15.48 SILV   
                  35.13     1:15.48 (40.35)                                        
  9 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              1:17.49    1:17.60        
                  36.48     1:17.60 (41.12)                                        
 10 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              1:19.18    1:18.09        
                  37.08     1:18.09 (41.01)                                        
 11 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:29.88    1:18.72        
                  37.29     1:18.72 (41.43)                                        
 12 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    1:20.33    1:19.37        
                  37.40     1:19.37 (41.97)                                        
 13 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    1:22.99    1:20.77        
                  38.58     1:20.77 (42.19)                                        
 14 Lam, Lawrence             18 Parks Sailfish-MR    1:21.02    1:22.30        
                  39.38     1:22.30 (42.92)                                        
 15 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:29.38    1:25.52        
                  40.49     1:25.52 (45.03)                                        
 16 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:32.37    1:25.93        
                  42.13     1:25.93 (43.80)                                        
 17 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:33.70    1:31.23        
                  44.59     1:31.23 (46.64)                                        
 18 Bialik, Richie G          19 COND-MR              1:34.41    1:33.69        
                  43.30     1:33.69 (50.39)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
              2:47.89  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:47.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR              2:20.27    2:18.69 SILV   
                  29.96     1:05.12 (35.16)     1:42.50 (37.38)     2:18.69 (36.19)
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              2:41.72    2:38.05 SILV   
                  36.92     1:17.11 (40.19)     1:57.83 (40.72)     2:38.05 (40.22)
  3 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              2:48.00    2:39.82 SILV   
                  34.97     1:15.88 (40.91)     1:58.34 (42.46)     2:39.82 (41.48)
  4 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              2:40.14    2:45.77 SILV   
                  37.58     1:20.35 (42.77)     2:03.14 (42.79)     2:45.77 (42.63)
  5 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    2:50.66    2:47.90        
                  38.76     1:20.95 (42.19)     2:05.06 (44.11)     2:47.90 (42.84)
  6 Gomes, Adam               13 Parks Sailfish-MR    2:59.74    2:48.57        
                  37.18     1:19.76 (42.58)     2:05.16 (45.40)     2:48.57 (43.41)
  7 Valadez, Romulo G         15 APEX-MR              2:48.98    2:53.15        
                  39.20     1:23.77 (44.57)     2:09.09 (45.32)     2:53.15 (44.06)
  8 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    3:06.14    2:55.26        
                  38.93     1:23.49 (44.56)     2:10.06 (46.57)     2:55.26 (45.20)
 
Boys 13 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
              1:07.10  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 1:07.10
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR                56.44      56.79 SILV   
                  26.13       56.79 (30.66)                                        
  2 Douthit, Shane M          15 NYSA-MR              1:03.00    1:00.14 SILV   
                  28.70     1:00.14 (31.44)                                        
  3 Vozzolo, Luke             15 Parks Sailfish-MR    1:01.64    1:00.42 SILV   
                  28.01     1:00.42 (32.41)                                        
  4 Monastersky, Alex J       14 NYSA-MR              1:03.29    1:01.59 SILV   
                  29.04     1:01.59 (32.55)                                        
  5 Lang, Justin              14 Parks Sailfish-MR    1:08.50    1:03.63 SILV   
                  30.23     1:03.63 (33.40)                                        
  6 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              1:03.26    1:06.78 SILV   
                  30.59     1:06.78 (36.19)                                        
  7 Kukreti, Satvik           15 RFAC-MR              1:11.39    1:07.48        
                  31.39     1:07.48 (36.09)                                        
  8 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              1:07.32    1:08.00        
                  32.26     1:08.00 (35.74)                                        
  9 Isik, Okan E              14 NYSA-MR              1:24.00    1:10.42        
                  32.19     1:10.42 (38.23)                                        
 10 Sosa, Nicholas S          13 COND-MR              1:14.79    1:11.48        
                  32.76     1:11.48 (38.72)                                        
 11 Terri, Julian K           13 Middies Wave-MR      1:14.81    1:12.02        
                  33.47     1:12.02 (38.55)                                        
 12 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              1:13.03    1:12.04        
                  33.46     1:12.04 (38.58)                                        
 13 Wu, James X               14 COND-MR              1:15.56    1:13.35        
                  33.24     1:13.35 (40.11)                                        
 14 Gonzalez, Kevin           16 APEX-MR              1:19.17    1:14.01        
                  35.13     1:14.01 (38.88)                                        
 15 Sama, Dylan R             15 COND-MR              1:12.24    1:14.47        
                  32.98     1:14.47 (41.49)                                        
 16 Morris, Ryan M            13 COND-MR              1:26.46    1:19.52        
                  36.34     1:19.52 (43.18)                                        
 
Boys 13 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
              2:29.59  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:29.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Elias R           13 NYSA-MR              2:29.61    2:24.79 SILV   
                  32.10     1:09.09 (36.99)     1:46.29 (37.20)     2:24.79 (38.50)
  2 Equiano, Jason A          13 APEX-MR              2:36.65    2:31.76        
                  30.62     1:07.29 (36.67)     1:47.88 (40.59)     2:31.76 (43.88)
  3 Isik, Okan E              14 NYSA-MR                   NT    2:46.08        
                  34.88     1:16.96 (42.08)     2:01.20 (44.24)     2:46.08 (44.88)
 
Boys 13 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
              2:31.09  SILV silvers
 Meet Qualifying:  Slower than 2:31.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Dan W            16 NYSA-MR              2:07.31    2:07.99 SILV   
                  27.52     1:01.69 (34.17)     1:38.79 (37.10)     2:07.99 (29.20)
  2 Milio, Franco A           13 NYSA-MR              2:22.78    2:19.73 SILV   
                  31.25     1:06.94 (35.69)     1:47.58 (40.64)     2:19.73 (32.15)
  3 Czenszak, Christopher M   16 NYSA-MR              2:31.66    2:24.12 SILV   
                  31.53     1:07.08 (35.55)     1:53.18 (46.10)     2:24.12 (30.94)
  4 Bagnini-Nagel, Basie A    14 NYSA-MR              2:30.84    2:30.86 SILV   
                  34.86     1:12.82 (37.96)     1:58.37 (45.55)     2:30.86 (32.49)
  5 Chen, Jonathan G          13 Parks Sailfish-MR    2:34.10    2:31.80        
                  33.47     1:14.25 (40.78)     1:57.35 (43.10)     2:31.80 (34.45)
  6 Huang, Julian             14 Parks Sailfish-MR    2:45.79    2:34.51        
                  32.24     1:12.67 (40.43)     1:57.46 (44.79)     2:34.51 (37.05)
  7 Briceno, Tyler L          13 NYSA-MR              2:40.63    2:38.32        
                  34.63     1:12.39 (37.76)     2:02.43 (50.04)     2:38.32 (35.89)
  8 Morris, Ryan M            13 COND-MR              2:42.99    2:40.61        
                  36.43     1:14.86 (38.43)     2:05.15 (50.29)     2:40.61 (35.46)
  9 Slutsky, Eric A           13 UN-MR                2:47.13    2:44.30        
                  37.25     1:17.35 (40.10)     2:08.31 (50.96)     2:44.30 (35.99)